Ruzicskay György emlékkiállítás
2009.05.13. 12:01
Ruzicskay György (1896-1993) Tovább >>>
Cikk
Sokakat vonzott a nagyváradi Tibor Ernő Galériába, a Festum Varadinum keretében megszervezett emlékkiállítás Ruzicskay György festőművész munkáiból.
Trifán László művész, a Tibor Ernő Galéria tagja nyitotta meg az ünnepséget. Elmondta: márciusban a galéria fennálásának 19. évét ünnepelték. Változatosan telt el a 19 esztendő, a lendület hol erősödött, hol látszólag gyengült, de a galéria változatlanul jelen volt Várad kulturális életében, a "kultúrtortában" mely tartalmazza az eltelt két évtized mozzanatait. Kiemelte a Megyei Tanács, valamint Gavrucza Tibor tanácsos és lelkész hozzájárulását a galéria felújításához. Ezt követően Gavrucza Tibor elszavalta Ady Endre Az Értől az óceánig című versét, mely a későbbiekben románul is elhangzott, Anca Popescu Raţiu, a megyei Kultúrális és Hagyományörzési Központ munkatársa tolmácsolásában.
Vízközelség
Fleisz János, a Bihar megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetségének elnöke méltatta a kiállítás jelentőségét, s a megnyitón jelenlévő szarvasiak, valamint a váradiak között létrejött kapcsolat miatti örömét fejezte ki. Mint mondta, szimbólumértékű a 64 év szünet után létrejött kiállítás.
Dr. Reszkető Péter, a Szarvason megalapított Ruzicskay György Közalapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte: a festő művészi pályája Nagyváradról indult, munkáját, külföldi útjit egyaránt támogatták váradi és szarvasi mecénások. Pomogáts Béla irodalomtörténész arról szólt: Ruzicskay képein a vízközeli élet nyomai fedezhetőek fel, "egy vízközelben élő művész egészen másképp fest, mint valaki a szárazföld mélyéről". Külföldön készült képein is mintha a víz párájának az emléke érződne, s mintha a Körös-parti perspektívát idéznék velencei festményei is. Tasnádi Attila művészettörténész hangsúlyozta: van még felfedeznivaló Ruzicskay munkásságában. Anca-Popescu Raţiu felszólalását követően Gavrucza-Nagy László gitár-improvizációjával ért véget az ünnepélyes megnyitó.
Kultúra
Ruzicskay kiállítás – Szelet a kultúrtortából
[ 2009. május 14., 12:40 ]
Ruzicskay Váradon érlelődött művésszé
Hatvannégy év után újból Ruzicskay-alkotásokból nyílt kiállítás Váradon. Ruzicskay György (Szarvas, 1896. augusztus 16. – Budapest, 1993. január 31.) festőművész a Körös-parti városban kezdett kibontakozni, itt forrott ki igazi alkotóvá. A Tibor Ernő Galériában kiállított képeit a szarvasi Ruzicskay-múzeumból hozták el. Az alkotóházban több ezer alkotását gyűjtötték össze, ebből a gazdag gyűjteményből válogattak. A kiállítás május végéig tekinthető meg.
A frissen felújított Tibor Ernő Galériában kedd délután a XVIII. Festum Varadinum rendezvénysorozat keretében tartották meg a vernisszázst. A szépszámú közönséget a TEG alkotóközösségének nevében Trifán László köszöntötte. Mint mondta, a galéria 19. születésnapját márciusban ünnepelték. Induláskor sokan voltak szkeptikusak, megjegyezvén: úgyis hamar kifullad majd a dolog, és lám, azóta is lelkesen tevékenykedik a közösség. A TEG mindig jelen volt, ahol kellett. A nagyváradi kultúrtorta kerekségéhez a Tibor Ernő Galéria is hozzájárul. Szólt arról is: Gavrucza Tibor sikeres pályázásának köszönhetően felújíthatták a pincegalériát. Trifán László albumot is készített: újságcikkek, fotográfiák, más dokumentumok mesélnek a TEG sokrétű tevékenységéről.
Ezután Gavrucza Tibor székelyhídi lelkipásztor, a Tibor Ernő Stúdió tagja elmondta Ady Endre Az Értől az Óceánig című versét.
Fleisz János, a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetségének elnöke megemlítette: a TEG a legelső Varadinum óta részt vesz a rendezvénysorozat színesítésében. Arról is szólt: örvendetes, hogy összejött ez a kapcsolat a szarvasiakkal, akikkel a tavalyi Varadinumkor találkoztak, és azóta széleskörűvé vált ez az együttműködés. Ruzicskay György annak idején váradi mecénások támogatásával jutott el Münchenbe. Az első kiállítása 1920-ban volt Nagyváradon (’37-ben távozott a városból), az utolsó pedig 1945-ben. Hatvannégy év után újból Ruzicskay-műveket állítanak ki itt. Flesz végül hangsúlyozta a hagyományőrzésnek, az értékek megismertetésének fontosságát.
Reszkető Péter, a szarvasi Ruzicskay György Közalapítvány kuratóriumi elnöke kifejtette: igyekeztek a legszebb képeket elhozni a gyűjteményből. Tavaly ősszel a délvidéki Kishegyesen rendeztek tárlatot a festőművész alkotásaiból. Megemlítette: örvendetes, hogy sikerült Szarvason szobrot állítani Ruzicskaynak az idén márciusban.
Pomogáts Béla irodalomtörténész személyesen is ismerte a festőt. Elmondta: a kilencvenes évek legelején látogatott el az alkotó műtermébe. Bámulatba ejtette a képek színvilágának gazdagsága. Megjegyezte: a vízközeli élet nyomai fedezhetők fel képein. Másként fest egy vízközeli ember, más a látásmódja. Mintha ott lenne az alkotásokon a víz párájának emléke, a ködfüggöny másféle jelentést, hangulatot ad a látványnak. Pomogáts arról is szólt: a művész otthonos volt Európában. Miközben fölidézte Európa életképeit, megtartotta azt a jellegzetességet, amit a Körös-part világa jelent.
Ruzicskay élete egyharmad részét Szarvason, egyharmadát Váradon, egyharmadát pedig a nagyvilágban (München, Párizs, Róma) töltötte – fejtegette Tasnádi Attila művészettörténész. Kitűnő kritikusok méltatták műveit. A váradi évek csak a kritikákból rekonstruálhatók. Baráti segítséggel érkezett a Pece-parti Párizsba: katonatársa, Schwartz Ferenc megígérte, hogy bevezeti az itteni értelmiségi körbe. Az ifjú művész itt vált klasszikus értelemben festővé, Váradnak nagy-nagy jelentősége van a kibontakozásában. A festő nagy hangsúlyt helyezett a tanulásra, univerzálisan gondolkodott.
Anca Popescu Raţiu, a Bihar megyei művelődésügyi igazgatóság képviselője méltatta a csodás kiállítást és a TEG tagjainak összetartását. A képzőművészet pedig túlmutat a nyelvi nehézségeken. Köszöntőjét Az Értől az Óceánig című románra fordított Ady-vers elszavalásával zárta.
Az ünnepségen Gavrucza Nagy László játszott gitáron az alkalomhoz illő muzsikát.
Tóth Hajnal
Reggeli Újság (www.reggeliujsag.ro)

|