SZOBORAVATÓ NAGYVÁRAD ÉS SZARVAS VONZÁSÁBAN
2009.04.24. 07:17

A Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége (BINCISZ) fontosnak tartja az egykor összetartozó területek kulturális és közéleti együttműködését. Ennek volt következménye március 15-én Szarvason Ruzicskay György festőművész bronz mellszobrának közös felavatása.

A magyarság nemzeti ünnepén, március 15-én a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége (BINCISZ) 9 tagú küldöttséggel vett részt a szarvasi születésű, de Nagyváradhoz is szorosan kötődő festőművész Ruzicskay György (1896-1993) szobrának avatóünnepségén a szarvasi Ruzicskay Ház kertjében. A küldöttség a főszervező dr. Fleisz Jánoson a BINCISZ elnökén kívül, a következőkből állt: Lajos Annamária a BINCISZ főtitkára, Dukrét Géza a PBMEB elnöke, Fleisz Judit a Sapientia Varadiensis Alapítvány alelnöke, valamint Kapy István az EMT , Nagy Aranka az EKE, Széll Katalin a Tibor Ernő Galéria, Vincze Zsolt az Alma az Mater Alapítvány és Vonház Antal a Premontrei Öregdiákok Egyesülete képviseletében. A küldöttséget a Ruzicskay György Közalapítvány, a Szarvasért Alapítvány és más civil szervezetek vezetői fogadták. A szobor elkészítése érdekében széles összefogás jött létre, amelyhez 55 szarvasi polgár, 25 ottani közintézmény és cég önzetlen adakozása járult, valamint az a sikeres pályázat, amelyben a BINCISZ is részt vett, ezzel jelentősen hozzájárulva a műalkotás megszületéséhez, ápolva a Váradhoz és Biharhoz kötődő értékeket, bárhol is legyenek azok. A Mihály Bernadett által készített szobrot Mihaleczné Kovács Mária és dr. Reszkető Péter alapítványi elnökök leplezték le a nagyszámú érdeklődő jelenlétében. Dr. Molitorisz Pál helytörténész és Domokos László elnök méltatták az adományozók önzetlenségét és a civil összefogás jelentőségét. Az adományozók dr. Demeter László kurátor által összeállított Ruzicskay György életét bemutató „Az Értől az Óceánig” című kiadványt és egy emléklapot kaptak kézhez. Az avatóünnepséget egy a festőművészről készült film vetítése követte, amely kihangsúlyozta Nagyvárad szerepét a művész elindulásában és kiemelkedő alkotói pályafutásában.
Ismerkedés, városnézés
A házigazdák segítségével a váradi küldöttség megismerkedett a szarvasi civil szervezetek tevékenységével és a Hármas-Körös menti várossal. Meglátogatták a Tessedik Sámuel Múzeumot, útba ejtették a szarvasi arborétumot és a Hármas-Körös partját. Megtekintették a történelmi Magyarország középpontját Szarvas területén, a Holt-Körös mentén. Az arborétum szomszédságában kis domb, és a rajta álló stilizált terméskő szélmalom őrzi az egykori ország közepének emlékét. A szélmalmot 1939-ben építették, a II. világháború után sorsára hagyták, majd az 1991-ben felújították, és környékére tölgyfasort telepítettek.
Közös tervek
A találkozás során számos közös terv is megfogalmazódott a további kapcsolatok kiépítésére, úgy a BINCISZ-el, mint a többi szervezettel is. Ezek például a nyugdíjas szervezetek együttműködését, az emlékművek lajstromának kiegészítését és a további közös pályázatokat érintették. Nagyszabású együttműködésben állapodtak meg a 2009-es Varadinum rendezvénysorozat keretében, amikor Nagyváradon a Tibor Ernő Galériában, 1945 után ismét Ruzicskay György kiállításra kerül sor. A szervezők a Szarvason őrzött képek bemutatása mellett, szeretnék felkutatni a művésznek a nagyváradiak birtokában lévő alkotásait, illetve a hozzá kötődő dokumentumokat, hogy azokkal kiegészítsék a szarvasi gyűjteményt, illetve, hogy ismertté tegyék ezeket szélesebb körben. A hasznos és tartalmas találkozó hozzájárult egymás jobb megismeréséhez és a Körös-menti térségek összetartozásának megerősödéséhez.
Ruzicskay György (1896-1993)
1896-ban Szarvason született, parasztcsalád gyermekeként. 1919-től
Baráth Móric nagyváradi festőiskolájában képezte magát, majd Nagyvárad támogatásával 1921-1924 között a Müncheni Akadémián tanult. Első önálló kiállítását 1924-ben Nagyváradon rendezte, 1925-ben itáliai, 1927-ben franciaországi tanulmányutat tett, majd Szarvason és Nagyváradon dolgozott. Az 1927-es nagyváradi kiállításáról a Nagyváradi Napló elismeréssel állapítja meg: „Ady elindulása óta nem volt Nagyváradnak Ruzicskay kiállításához hasonló eseménye.” 1927-1928-ban készült egyik fő műve, a Szerelemkereső 112 lapos rajzsorozata, amely 1935-ben jelent meg Nagyváradon. 1936-ban a Sonnenfeld nyomda jelentette meg Váradon Világosság felé című rajzsorozatát. 1939-ben nagyobb műegyüttest készített Százhalombattán, de gyakran visszatért szülővárosába, Szarvasra is. Az 50-es évek második felétől sokat utazott, hosszabb időt töltött Párizsban, ahol a díjak és a kritikai fogadtatás szerint jelentős szakmai és közönségsikert ért el. 1975-ben Szarvas díszpolgára lett. Munkásságáért 1973-ban Munkácsy-díjjal jutalmazták. Elnyerte az Érdemes művész (1976) és a Kiváló művész (1982) címet. 1960-ban szülővárosától alkotóházat kapott, ettől kezdve felváltva dolgozott Párizsban és Magyarországon. Képei megtalálhatók a Magyar Nemzeti Galériában és állandó kiállításon láthatók Szarvason, a Ruzicskay Alkotóházban, amelynek anyagában több nagyváradi vonatkozású kép illetve kiadvány is helyet kapott. Ruzicskay György minden olyan tényt és eszményt elfogadott, amelyben az emberiség értékközpontú életvitele és haladás iránti vágya megnyilatkozott. |
|