A régmúlt, néhány évtizeddel ezelőtti Nagyvárad arca elevenedik meg a Tibor Ernő Galériában ezekben a napokban megtekinthető képeken. A nyitóünnepségen megjelenteket a TEG alkotóközössége nevében Mierluţiu Emilia képzőművész köszöntötte. Beszédében különlegesnek nevezte a tárlatot, és annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Doru Sicoe szakemberekhez méltó profizmussal és alapossággal merült el a részletekben. A rajztanárnő reményét fejezte ki, hogy a szebb napokat is látott épületek egyszer újra régi fényükben fognak tündökölni. Mircea Călin Lungu építész úgy vélte: a képek lenyűgözőek és elgondolkodtatnak minket. Ugyanakkor figyelmeztetnek: keveset gondolunk arra, hogy miként vált számunkra oly kedvessé ez a város. Nézegetve az egykori képeslapokat és fényképeket, kibontakozik előttünk az a gazdasági, kulturális és társadalmi fejlődés, melyen a település a 19-20. század fordulóján keresztül ment. Akkoriban minden másképp történt mint most, a helyi közösség valóban mindent elkövetett annak érdekében, hogy korszerű európai várossá váljék Nagyvárad. Az erőfeszítések eredményhez vezettek, a száz éve épült ingatlanokban öröm és büszkesség volt lakni.
Kordokumentum értékű
Doru Sicoe elárulta: több mint nyolcvan, kordokumentum értékkel bíró képet állított ki, melyek arról tanúskodnak, hogy a 1898-1980 közötti időszakban milyen átalakuláson ment keresztül a partiumi megyeszékhely. Egyes épületek már nem léteznek, és néhány szobrot is hiába keresnénk napjainkban. A publicista különben tíz éve gyűjti a képeslapokat, az archív felvételek készítési dátumának kinyomozásában nagy segítséget nyújtott neki Péter I. Zoltán helytörténész, újságíró, a Bihari Napló volt munkatársa.
A vernisszázson közreműködött Thurzó Sándor József brácsaművész, aki Bihari Sándor, Dankó János és Charlotte Hampé egy-egy szerzeményét játszotta el mélyhegedűn, és S. Németh Katalin, aki Emőd Tamástól és Mihai Eminescutól szavalt egy-egy költeményt. Az ingyenes kiállítás két hétig tekinthető meg, hétfő kivételével hétköznaponként 10-16 óra között tekinthető meg.
www.erdon.ro